Articles In English na-russkom-yazyke Fundacja WHD na FaceBooku Fundacja WHD na FaceBookuFundacja WHD na YouTubeInstagramissuu.com

22 678 16 11

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci

Gdy choroba dziecka jest nieuleczalna, gdy lekarz w szpitalu wykorzystał już wszystkie możliwości, gdy leczenie niesie coraz więcej cierpienia, gdy padły słowa „nie ma już nic do zrobienia”, gdy dalszy pobyt w szpitalu staje się bezcelowy, gdy dziecko i rodzice chcą wrócić do domu – wówczas rozpoczyna pracę hospicjum.

Wiemy, jak opanować ból i zmniejszyć cierpienie. Dzięki temu ostatni okres życia może być przeżyty z godnością. W miłości i prawdzie. Bez strachu, rozłąki, niepotrzebnych zabiegów. Z poczuciem, że robimy wszystko co należy w takiej sytuacji robić. W miejscu, gdzie dziecko czuje się najlepiej - pośród najbliższych, z ulubionym zwierzakiem, wśród zabawek – w domu.

Hospicjum pomaga rodzicom przygotować się do tej najtrudniejszej chwili, gdy dziecko umiera. Służy radą i pomocą w tych wszystkich trudnych sprawach, przez które trzeba przejść. Zostaje z rodzicami po śmierci dziecka. Umożliwia wsparcie ze strony rodzin, które straciły dziecko.

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci
jest zespołem domowej opieki paliatywnej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. 

Obszar działania Hospicjum obejmuje Warszawę i okolice.

Zasady domowej opieki paliatywnej zostały dokładnie opisane (patrz: standardy).

Domowa opieka paliatywna jest alternatywą wobec pobytu w szpitalu. Celem WHD jest umożliwienie nieuleczalnie chorym dzieciom przeżywania choroby we własnych domach.

Skład zespołu WHD:

  • 5 lekarzy (2 anestezjologów, 3 pediatrów) posiadających doświadczenie w leczeniu bólu i opiece paliatywnej nad dziećmi,
  • 13-osobwy zespół pielęgniarski (11 pielęgniarek, 2 pielęgniarzy) wyszkolony w opiece paliatywnej nad dziećmi,
  • 2 pracowników socjalnych wspomagających rodziny w rozwiązywaniu codziennych problemów życiowych,
  • 3 psychologów,
  • kapelan,
  • 3 fizjoterapeutów,
  • wolontariusze

Dyżur hospicjum trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Rodziny pacjentów WHD nie ponoszą żadnych kosztów związanych z opieką paliatywną.

WHD oferuje wsparcie w żałobie po stracie dziecka (patrz: wsparcie w żałobie).

Rejon Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci

Rejon obejmuje miasta Warszawę i Siedlce oraz następujące powiaty województwa mazowieckiego: garwoliński, grodziski, grójecki, kozienicki, legionowski, makowski, miński, nowodworski, ostrowski, otwocki, piaseczyński, płoński, pruszkowski, pułtuski, siedlecki, sochaczewski, sokołowski, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski i żyrardowski.