- 3 lekarzy (2 anestezjologów, 1 pediatra) posiadających doświadczenie w leczeniu bólu i opiece paliatywnej nad dziećmi,
- 12-osobowy zespół pielęgniarski (11 pielęgniarek, 1 pielęgniarz) wyszkolony w opiece paliatywnej nad dziećmi,
- 1 pracownik socjalny wspomagający rodziny w rozwiązywaniu codziennych problemów życiowych,
- 2 psychologów,
- 1 kapelan,
- 3 fizjoterapeutów,
- wolontariusze
Warszawskie Hospicjum dla Dzieci
Gdy choroba dziecka jest nieuleczalna, gdy lekarz w szpitalu wykorzystał już wszystkie możliwości, gdy leczenie niesie coraz więcej cierpienia, gdy padły słowa „nie ma już nic do zrobienia”, gdy dalszy pobyt w szpitalu staje się bezcelowy, gdy dziecko i rodzice chcą wrócić do domu – wówczas rozpoczyna pracę hospicjum.
Wiemy, jak opanować ból i zmniejszyć cierpienie. Dzięki temu ostatni okres życia może być przeżyty z godnością. W miłości i prawdzie. Bez strachu, rozłąki, niepotrzebnych zabiegów. Z poczuciem, że robimy wszystko co należy w takiej sytuacji robić. W miejscu, gdzie dziecko czuje się najlepiej - pośród najbliższych, z ulubionym zwierzakiem, wśród zabawek – w domu.
Hospicjum pomaga rodzicom przygotować się do tej najtrudniejszej chwili, gdy dziecko umiera. Służy radą i pomocą w tych wszystkich trudnych sprawach, przez które trzeba przejść. Zostaje z rodzicami po śmierci dziecka. Umożliwia wsparcie ze strony rodzin, które straciły dziecko.
Warszawskie Hospicjum dla Dzieci
jest zespołem domowej opieki paliatywnej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi.
Obszar działania Hospicjum obejmuje Warszawę i okolice do 100 km od stolicy.
Zasady domowej opieki paliatywnej zostały dokładnie opisane patrz: standardy
Domowa opieka paliatywna jest alternatywą wobec pobytu w szpitalu. Celem WHD jest umożliwienie nieuleczalnie chorym dzieciom przeżywania choroby we własnych domach.
Dyżur hospicjum trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Rodziny pacjentów WHD nie ponoszą żadnych kosztów związanych z opieką paliatywną.
WHD oferuje wsparcie w żałobie po stracie dziecka patrz: wsparcie w żałobie
Rejon Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci
Rejon obejmuje miasta Warszawę i Siedlce oraz następujące powiaty województwa mazowieckiego: garwoliński, grodziski, grójecki, kozienicki, legionowski, makowski, miński, nowodworski, ostrowski, otwocki, piaseczyński, płoński, pruszkowski, pułtuski, siedlecki, sochaczewski, sokołowski, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski i żyrardowski.
NFZ
NFZ - Gdzie się leczyć - Leczenie w warunkach domowych
https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieDomowe