Przekaż
Datek

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci

Gdy choroba dziecka jest nieuleczalna, gdy lekarz w szpitalu wykorzystał już wszystkie możliwości, gdy leczenie niesie coraz więcej cierpienia, gdy padły słowa „nie ma już nic do zrobienia”, gdy dalszy pobyt w szpitalu staje się bezcelowy, gdy dziecko i rodzice chcą wrócić do domu – wówczas rozpoczyna pracę hospicjum.

Wiemy, jak opanować ból i zmniejszyć cierpienie. Dzięki temu ostatni okres życia może być przeżyty z godnością. W miłości i prawdzie. Bez strachu, rozłąki, niepotrzebnych zabiegów. Z poczuciem, że robimy wszystko co należy w takiej sytuacji robić. W miejscu, gdzie dziecko czuje się najlepiej - pośród najbliższych, z ulubionym zwierzakiem, wśród zabawek – w domu.

Hospicjum pomaga rodzicom przygotować się do tej najtrudniejszej chwili, gdy dziecko umiera. Służy radą i pomocą w tych wszystkich trudnych sprawach, przez które trzeba przejść. Zostaje z rodzicami po śmierci dziecka. Umożliwia wsparcie ze strony rodzin, które straciły dziecko.

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci
jest zespołem domowej opieki paliatywnej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. 

Obszar działania Hospicjum obejmuje Warszawę i okolice do 100 km od stolicy.

Zasady domowej opieki paliatywnej zostały dokładnie opisane (patrz: standardy).

Domowa opieka paliatywna jest alternatywą wobec pobytu w szpitalu. Celem WHD jest umożliwienie nieuleczalnie chorym dzieciom przeżywania choroby we własnych domach.

Skład zespołu WHD:

  • 3 lekarzy (2 anestezjologów, 1 pediatra) posiadających doświadczenie w leczeniu bólu i opiece paliatywnej nad dziećmi,
  • 12-osobowy zespół pielęgniarski (11 pielęgniarek, 1 pielęgniarz) wyszkolony w opiece paliatywnej nad dziećmi,
  • 1 pracownik socjalny wspomagający rodziny w rozwiązywaniu codziennych problemów życiowych,
  • 3 psychologów,
  • 1 kapelan,
  • 3 fizjoterapeutów,
  • wolontariusze

Dyżur hospicjum trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Rodziny pacjentów WHD nie ponoszą żadnych kosztów związanych z opieką paliatywną.

WHD oferuje wsparcie w żałobie po stracie dziecka (patrz: wsparcie w żałobie).

Rejon Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci

Rejon obejmuje miasta Warszawę i Siedlce oraz następujące powiaty województwa mazowieckiego: garwoliński, grodziski, grójecki, kozienicki, legionowski, makowski, miński, nowodworski, ostrowski, otwocki, piaseczyński, płoński, pruszkowski, pułtuski, siedlecki, sochaczewski, sokołowski, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski i żyrardowski.

NFZ

NFZ

NFZ - Gdzie się leczyć - Leczenie w warunkach domowych
https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieDomowe