Pediatryczna Domowa Opieka Paliatywna w Polsce 2012

Ikonka dla Pediatryczna Domowa Opieka Paliatywna w Polsce 2012

Celem badania była ocena aktualnego stanu pediatrycznej domowej opieki paliatywnej w Polsce. Za pomocą ankiety określono roczną liczbę pacjentów i zgonów, rozpoznania, wiek i miejsce zamieszkania chorych.

Obliczono wskaźnik określający liczbę leczonych dzieci na milion mieszkańców. Uzyskano dane o 1265 pacjentach leczonych przez 45 hospicjów, w tym o 1181 dzieciach i 84 młodych dorosłych ze schorzeniami, które rozpoczęły się w dzieciństwie. Ludność zamieszkująca rejony objęte opieką przez badane hospicja to 97% populacji kraju. Liczba leczonych pacjentów pediatrycznych na milion mieszkańców jest zróżnicowana w poszczególnych województwach, najwyższa w województwie podkarpackim, a najniższa w lubuskim. W naszym kraju nadal istnieją obszary, gdzie domowa opieka paliatywna nad dziećmi nie jest dostępna. Z tego powodu autorzy proponują utworzenie czterech nowych hospicjów w Brodnicy, Bytowie, Pile i Zielonej Górze.

Osoby zainteresowane otrzymaniem wersji drukowanej raportu prosimy o kontakt.