Przekaż
Datek
KRS 0000097123

Nagroda im. Janusza Korczaka

Ikonka dla Nagroda im. Janusza Korczaka

Nagroda im. Janusza Korczaka to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane instytucjom i osobom, które – jak piszą jej pomysłodawcy i organizatorzy – „zmieniają oblicze edukacji i dbają o prawa dzieci i młodzieży”. Organizatorem nagrody jest Uczelnia Korczaka – Akademia Nauk Stosowanych. Laureaci nagrody muszą kierować się wartościami korczakowskimi i wdrażać je z życie, promując prawa dziecka oraz dbając o ich ochronę i wspierając dzieci i rodziny w trudnych sytuacjach.

Tegoroczna edycja tego niezwykłego plebiscytu znalazła swoją kulminację 18 maja 2023 roku. Wielka gala odbyła się w wyjątkowych wnętrzach  Muzeum Polin. Zgromadzona licznie publiczność w napięciu oczekiwała na ogłoszenie wyników. Nagroda jest przyznawana przez Kapitułę w trzech kategoriach: dla organizacji i instytucji kierujących się korczakowskimi wartościami, dla osób – lokalnych liderów stosujących korczakowskie idee w praktyce oraz dla osób publicznych działających na rzecz dzieci i młodzieży. W kategorii pierwszej nagrodą uhonorowana została nasza fundacja!

Fundację WHD do nagrody zgłosił dr hab. nauk humanistycznych Tomasz Słomka, politolog i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Uzasadniając wniosek, doktor Słomka napisał między innymi: „Dzieci będące pod opieką hospicjum są traktowane z szacunkiem, a ich godność, potrzeby i uczucia są dla zespołu hospicjum bezwzględnym priorytetem. Fundacja, o ile jest taka możliwość, stawia także na rozwijanie samodzielności i odpowiedzialności u dzieci, co pozwala im na utrzymywanie swojej tożsamości, niezależnie od choroby”.

Nagrodę odebrała prezes zarządu Fundacji WHD, Katarzyna Marczyk, oraz wiceprezes zarządu, Wojciech Marciniak. Podczas odbierania nagrody, prezes zarządu Fundacji WHD, Katarzyna Marczyk, powołując się na słowa pionierki ruchu hospicyjnego, Cicely Saunders, powiedziała między innymi, że hospicjum „pozwala żyć dobrze aż do śmierci”. – Wiele osób podchodziło do mnie w przerwie gali i poza składaniem gratulacji mówiło, że to, co usłyszeli, zmieniło ich wyobrażenie o hospicjum – komentuje prezes Marczyk. – Ogromnie się z tego cieszę, bo od lat walczymy z wizją hospicjum, jako miejsca, gdzie wszystko skupia się wokół śmierci. A jest dokładnie przeciwnie – my skupiamy się na życiu, i to dobrym życiu naszych pacjentów. Robimy wszystko, by było jak najlepsze!

  • Nagroda im. Janusza Korczaka - zdjęcie nr 1
  • Źródło - https://www.facebook.com/UczelniaKorczaka
  • Nagroda im. Janusza Korczaka - zdjęcie nr 3
Przekaż Datek