Testament życia

Testament życia

Testament życia, czyli projekt ustawy, która po raz pierwszy w Polsce ma regulować granicę życia i śmierci. A dokładnie granicę utrzymywania chorego przy życiu. Bardzo cienką granicę, kiedy nie tyle przedłuża się życie, co przedłuża się umieranie w cierpieniu. Ustawa napisana przez lekarzy (i przesłana do prezydenta jako obywatelski projekt) jasno określa, czym jest uporczywa terapia. Każdemu daje też prawo rozporządzać swoją śmiercią, gdy medycyna nie będzie mogła już mu pomóc. (http://www.tvn24.pl)

Oglądaj w: TVN24, 16 listopada 2012 r.

Życie mimo wszystko

Życie mimo wszystko

Niezależnie od losów ustawy jest pytanie: czy jesteśmy w stanie spisać własny testament życia? Czy za życia jesteśmy naprawdę gotowi dokonać wyboru, co lepsze: życie w cierpieniu czy godna śmierć? Najbliżej odpowiedzi są osoby, które same stanęły, albo których bliscy stanęli na tej cienkiej granicy życia i śmierci. (http://www.tvn24.pl).

Oglądaj w: TVN24, 16 listopada 2012 r.

Pytania o umieranie

Pytania o umieranie

Chyba nie ma trudniejszych pytań. Niestety, wraz z postępem medycyny słychać je coraz częściej. Jak długo może trwać leczenie nieuleczalnie chorych pacjentów? Gdzie kończy się uzasadniona interwencja lekarska, a gdzie zaczyna tylko podtrzymywanie życiowych funkcji, które choremu i jego rodzinie może przynosić wyłącznie przedłużenie cierpienia? Polsce lekarze chcą zmierzyć się z tymi pytaniami, a odpowiedzi zapisać w ustawie. Rozmawia z nimi reporterka "Polski i Świata". (http://www.tvn24.pl)

Oglądaj w: TVN24, 9 listopada 2012 r.

Odejść z godnością

Odejść z godnością

Testament życia rodzi i na pewno zawsze będzie rodzić wątpliwości. Choć w Polsce na razie nie ma prawa, które sankcjonuje takie oświadczenie woli śmierci (gdy medycyna już nie może pomóc), takie prawo respektuje już Kościół katolicki. Jako prawo do godnej śmierci. Tak właśnie uszanowano wolę Jana Pawła II, który w ostatnich dniach swojego życia poprosił, by pozwolono mu spokojnie odejść. (http://www.tvn24.pl)

Oglądaj w: TVN24, 16 listopada 2012 r.

Projekt ustawy - wywiad z dr. hab. n. med Tomaszem Danglem

Projekt ustawy - wywiad z dr. hab. n. med Tomaszem Danglem

Z dr hab. n. med. Tomaszem Danglem, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny paliatywnej, założycielem Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci oraz członkiem Komitetu Etyki Klinicznej Instytutu "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka", na temat "Projektu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta oraz niektórych innych ustaw", rozmawia Martyna Tomczyk.

Czytaj dalej...

Projekty ustawy - biogramy autorów

Projekty ustawy - biogramy autorów

Biogramy autorów "Projektu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta oraz niektórych innych ustaw"

Czytaj dalej...

Kiedy pozwolić pacjentowi umrzeć

Kiedy pozwolić pacjentowi umrzeć

Kiedy pozwolić pacjentowi umrzeć? Lekarze chcą zmian w prawie.

TVN24, 8 listopada 2012 r.
http://www.tvn24.pl/kiedy-pozwolic-pacjentowi-umrzec-lekarze-chca-zmian-w-prawie,287582,s.html


Sprostowanie
Re: artykuł Macieja Kucharczyka „Kiedy pozwolić pacjentowi umrzeć? Lekarze chcą zmian w prawie" tvn24.pl, 8 listopada 2012 r.

W dniu 6 listopada 2012 r. redaktor Maciej Kucharczyk z portalu tvn24.pl przeprowadził razem ze mną oraz mecenasem Andrzejem Kurkiewiczem wywiad poświęcony projektowi ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw, w przygotowaniu którego braliśmy udział. Cały artykuł został nam następnie przesłany do autoryzacji.

Czytaj dalej...

Projekt ustawy - wywiad z prawnikami

Projekt ustawy - wywiad z prawnikami

Projekt ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta oraz niektórych innych ustaw

Z prokuratorem dr Małgorzatą Szeroczyńską oraz adw. Andrzejem Kurkiewiczem, na temat „Projektu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta oraz niektórych innych ustaw", rozmawia Martyna Tomczyk.

Czytaj dalej...