Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

Ikonka dla Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

12 maja jest w hospicjum dniem szczególnym – to święto tych, bez których hospicjum po prostu nie mogłoby istnieć: PIELĘGNIAREK.

W przypadku Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci koniecznie należy dodać: I PIĘLĘGNIARZY, bo w naszym 14-osobowym zespole pielęgniarskim jest jeden mężczyzna.

I choć po porannej odprawie cały zespół, jak co dzień, pojechał do domów pacjentów, dziś naszym pielęgniarkom i pielęgniarzowi w sposób wyjątkowy towarzyszą nasze serdeczne myśli. Czego im życzyć? Może najlepiej tego, czego oni sami życzą sobie i swoim kolegom.  Oddajemy im głos!

MIRKA:
Właśnie uświadomiłam sobie, że 1 IX miną 33 lata mojej pracy zawodowej w tym 18 lat w Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.  Słuszny wiek, ale to chyba jeszcze nie pora na zrobienie rachunku wzlotów i porażek. Kilka dni temu Beata, koleżanka odpowiedzialna za redakcję kwartalnika „Hospicjum”, poprosiła o napisanie w kilku zdaniach, czego życzyłabym sobie i koleżankom z okazji  Dnia Pielęgniarki, który przypada 12 maja.  Przypomniało mi się krótkie zdanie Jodi Picoult: „Lekarze mogą planować gry wojenne, ale to pielęgniarki sprawiają, że konflikt jest znośny”. Dlatego wszystkim pielęgniarkom życzę, żeby:
- każdego dnia utrzymywały uśmiechy na twarzach innych ludzi,
- nigdy nie rezygnowały,
- widziały lepszy obraz świata w oczach pacjentów,
- codziennie oglądały cuda,
- wierzyły w drugiego człowieka pomimo świadomości jego braków i wad,
- niech to,  co dajemy drugiemu człowiekowi,  napędza nas do pracy i uczy żyć w pełnym znaczeniem tego słowa,
- żebyśmy nie martwiły się o jutro.

MACIEK
Czego życzyć sobie i innym pielęgniarkom i pielęgniarzom? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Ale spróbujmy.
Zdrowia - nie tylko w "ochronie", ale i na co dzień.
Czasu, w którym można zamknąć drzwi po pracy i zrealizować swoje marzenia.
Osiągnięcia wyznaczonych sobie celów i satysfakcji z każdego dnia, z każdej dobrze wykonanej pracy. Tej pracy, po której usłyszymy szczere dziękuję.
Tak po prostu.

KASIA
W dniu naszego święta pamiętajcie, że kto ma pasje, które kocha, tego życie jest pełniejsze.
Życzę sobie i kolegom wiary w siebie i  odwagi.

• Pielęgniarka WHD Jolanta Słodownik z podopiecznym hospicjum Pawełkiem