Kandydoza i przepuszczalność jelitowa

Ikonka dla Kandydoza i przepuszczalność jelitowa

Jest już dostępna broszura prezentująca badanie kandydozy i przepuszczalności jelitowej.

Streszczenie: Stosowane dotychczas badania mikrobiologiczne w diagnostyce zakażeń Candida u pacjentów hospicjum domowego dla dzieci w świetle nowej wiedzy na temat nieszczelności jelit uznano za niewystarczające. Dokonano oceny nowych metod diagnostycznych: badania wskaźnika stosunku D-arabinitolu do L-arabinitolu w moczu oraz testu absorpcji cukrów. Za pomocą tych badań rozpoznano inwazyjną kandydozę u 43% badanych, natomiast nieszczelność jelit u 46%. Wykazano też istotne statystycznie zależności między nieszczelnością jelit a wiekiem, antybiotykoterapią i stosowaniem mikstury oczyszczającej. Stwierdzono pozytywną zależność między dietą wysokowęglowodanową i kandydozą. Wykazano wreszcie, że obydwa badania są przydatne i mogą być wykonywane w warunkach domowych przez pielęgniarki hospicjum.

Osoby zainteresowane otrzymaniem broszury w formie papierowej prosimy o wiadomość e-mail na adres biura Fundacji WHD – poczta@hospicjum.waw.pl

• Kandydoza i przepuszczalność jelitowa - zdjęcie nr 1