Przekaż
Datek
KRS 0000097123

Informacja prasowa - Wytyczne Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Ikonka dla Informacja prasowa - Wytyczne Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Informacja prasowa

Polskie Towarzystwo Pediatryczne opublikowało nowy dokument „Zaniechanie i wycofanie się z uporczywego leczenia podtrzymującego życie u dzieci – wytyczne dla lekarzy".

Fragmenty recenzji:

Większość lekarzy kończących studia medyczne uprawia swój zawód z postawionym sobie nadrzędnym celem „utrzymania życia pacjenta w każdym przypadku i za wszelką cenę". Zwłaszcza w pediatrii uznanie prawa dziecka do godnej śmierci i zaprzestania leczenia jest niezwykle trudne. Formułowane obecnie stwierdzenie, że lekarz w sytuacji bez szans powinien wycofać się z terapii przedłużającej życie i cierpienie dziecka – często nie jest w pełni zrozumiane i stosowane. Uporczywość terapeutyczna, która uniemożliwia wg zasad etyki „przyjęcie śmierci" oraz ma wpływ na jej naturalny przebieg, jest przekroczeniem moralnym i prawnym. Ponadto podkreśla się obecnie, że przetrzymywanie dziecka w szpitalu, zamiast w lepszych dla jego psychiki warunkach domowych, stosowanie leczenia dokładającego cierpienia i przedłużającego agonię, w świetle obecnie stanowionego prawa jest wykroczeniem.
Prof. dr hab. n. med. Maria Korzon

Bezsporną jest potrzeba opracowania wyraźnych wytycznych dla lekarzy podejmujących dramatyczne decyzje dotyczące kontynuacji terapii w sytuacji, w której, z lekarskiego punktu widzenia, nie są w stanie powstrzymać rozwoju choroby i uratować życia małoletniego pacjenta. W tych sytuacjach lekarz powinien mieć jednoznacznie ustaloną sytuację prawną wskazującą na przesłanki, przy zaistnieniu których nie dopuszcza się zaniechania udzielenia pomocy osobie narażonej na niebezpieczeństwo śmierci, a z drugiej strony nie naraża się na odpowiedzialność za naruszenie prawa do samostanowienia pacjenta lub osób go reprezentujących. (...) Przedstawione mi do recenzji opracowanie jest przygotowane, od strony prawnej, na merytorycznie bardzo dobrym poziomie. Jest to dokument niezwykle potrzebny w pracy lekarza.
Prof. dr hab. Andrzej Zoll

Dokument wydaje mi się bardzo dobrze przygotowany od strony metodologicznej. Problematyka uporczywości terapeutycznej u dzieci została przedstawiona z uwzględnieniem zarówno problematyki empirycznej, jak i etyczno-prawnej. Za cenne uważam zestawienie fragmentów dokumentów etycznych i prawnych, które dotyczą tej problematyki. Czytelnik może - bez uciążliwego sięgania do literatury, zapoznać się z głównymi dokumentami w omawianej kwestii.
Ks. prof. dr hab. Marian Machinek

Dodatkowe informacje: Tomasz Dangel dangel@hospicjum.waw.pl

Przekaż Datek