Diagnostyka kandydozy i przepuszczalności jelitowej u pacjentów WHD

Ikonka dla Diagnostyka kandydozy i przepuszczalności jelitowej u pacjentów WHD

Dotychczas stosowane badania mikrobiologiczne w diagnostyce zakażeń Candida u pacjentów hospicjum domowego dla dzieci – w świetle nowej wiedzy na temat nieszczelności jelit – uznano za niewystarczające.

Dokonano oceny nowych metod diagnostycznych: wskaźnika D-arabinitolu do L-arabinitolu w moczu oraz testu absorpcji cukrów. Za pomocą tych badań rozpoznano inwazyjną kandydozę u 43%, natomiast nieszczelność jelit u 46% badanych.

Wykazano istotne statystycznie zależności między nieszczelnością jelit a wiekiem, antybiotykoterapią i stosowaniem mikstury oczyszczającej. Stwierdzono pozytywną zależność między dietą wysokowęglowodanową i kandydozą.

Wykazano, że obydwa badania są przydatne i mogą być wykonywane w warunkach domowych przez pielęgniarki hospicjum.