Przekaż
Datek
KRS 0000097123

Czy sędzia zabił Alfiego?

Ikonka dla Czy sędzia zabił Alfiego?

Czy sędzia Hayden zabił Alfiego?
Wywiad Anny Karolak z dr. Tomaszem Danglem

Anna Karolak: 27 kwietnia br. Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych wydał stanowisko w sprawie Alfiego Evansa, w którym napisał między innymi, że “odłączenie go od aparatury wspomagającej pracę płuc było z punktu widzenia przewidywalnego skutku aktem zabójstwa”. Czy zgadza się Pan z tą opinią?

Tomasz Dangel: Teza ta opiera się na założeniu, że sędzia Sir Anthony Paul Hayden (Mr Justice Hayden) przewidywał, że odłączenie spowoduje śmierć Alfiego Evansa i chciał, aby tak się stało. Inaczej mówiąc, sugeruje się, że intencją jego decyzji było zabicie dziecka.

Rzeczywiście w konkluzji wyroku (61) sędzia pisze: Alongside all this it must be remembered that Alfie can not sustain life on his own. It is the ventilator that has been keeping him alive for many months, he is unable to sustain his own respiratory effort. [Oprócz tego wszystkiego należy pamiętać, że Alfie nie może żyć samodzielnie. To respirator utrzymuje go przy życiu od wielu miesięcy, ponieważ sam nie jest w stanie wytrzymać wysiłku oddechowego.] Pogląd, że chłopiec nie podejmie własnego oddechu i natychmiast umrze, zasugerowali mu lekarze, którzy – jak się potem okazało – nie mieli racji, bowiem chłopiec mógł sam oddychać (bez respiratora). Z zacytowanego zdania wynika, że sędzia przewidywał skutek w postaci śmierci dziecka, nie wynika jednak, że tego chciał

Czy sędzia Hayden zabił Alfiego? – Wywiad Anny Karolak z dr. Tomaszem Danglem.

Żeby była mama i żeby nie bolało. "W sytuacjach krańcowych trzeba dać dziecku spokojnie umrzeć" – Wywiad Magdaleny Rigamonti z dr. Marcinem Rawiczem.

  • Czy sędzia zabił Alfiego? - zdjęcie nr 1
Przekaż Datek