2.04.2014 r. zwróciliśmy się do Ministra Finansów z prośbą o przedłuzenie terminu obowiązywania przepisów zwalniających z obowiązku podatkowego osoby chcące kształcić się w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Czytaj dalej...

HOSPICJUM PERINATALNE – możliwość pomocy rodzinom w sytuacji niepomyślnej diagnozy prenatalnej

I Ogólnopolskie Spotkanie 26.04.2014

26 kwietnia 2014 r. w siedzibie Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci odbyło się pierwsze w Polsce spotkanie informacyjno-organizacyjne dotyczące działalności hospicjów perinatalnych. Wzięły w nim udział 42 osoby z całej Polski: lekarze, psycholodzy, pielęgniarki, położne, pracownicy socjalni z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Rzeszowa, Tych, Warszawy i Wrocławia.
Organizatorom i uczestnikom spotkania błogosławił Ks. Abp Henryk Hoser.
List Arcybiskupa

Czytaj dalej...

W związku z planowanym na 26 kwietnia 2014 r. spotkaniem dotyczącym działaności hospicjów perinatalnych otrzymaliśmy list i błogosławieństwo od Abp Henryka Hosera.

Czytaj dalej...

Wywiad pogłębiony

Zapraszamy do wysłuchania audycji "Wywiad pogłębiony".

W odcinku z 20 kwietnia 2014 r. z dr Tomaszem Danglem rozmawiała Anna Wacławik-Orpik.

Link do audycji

Ustała współpraca pomiędzy Szpitalem Klinicznym Dzieciątka Jezus, a Fundacją Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Czytaj dalej...

Polska – zamiast dyskutować o eutanazji dzieci – powinna promować i wspierać pediatryczną opiekę paliatywną i hospicja domowe dla dzieci, zarówno w kraju, jak i w Europie.

Czytaj dalej...

Dzieci, który żyły tylko chwilę - hospicjum perinatalne

Redakcja kierunekrodzina.com zaprasza do wysłuchania audycji  Dzieci, który żyły tylko chwilę - hospicjum perinatalne, wyemitowanej 5 lutego 2014 r. w www.radiownet.pl

O roli hospicjum perinatalnego, uporczywej terapii i podejściu do rodziców oczekujących narodzin chorego dziecka z prof. Joanną Szymkiewicz-Dangel, lekarzem pediatrą, kardiologiem, specjalistką i propagatorką kardiologii prenatalnej oraz Agnieszką Chmiel-Baranowską, psychologiem rozmawiała Maria Sowińska.

Z mamami - Walerią Rychtą oraz Agnieszką Sułkowską, u których w prenatalnej fazie rozwoju dziecka zdiagnozowano wady - rozmawiała Sylwia Jabs.

Wiara i miłość: «My także winniśmy oddać życie za braci» (1 J 3, 16) /pobierz doc./

Drodzy Bracia i Siostry!

1. Przy okazji XXII Światowego Dnia Chorego, którego tegoroczny temat brzmi: «Wiara i miłość: 'My także winniśmy oddać życie za braci'» (1 J 3, 16), zwracam się w szczególny sposób do osób chorych i do wszystkich, którzy się nimi opiekują i je leczą. Kościół dostrzega w was, drodzy chorzy, szczególną obecność cierpiącego Chrystusa. Tak właśnie jest: obok, więcej, wewnątrz naszego cierpienia jest cierpienie Jezusa, który razem z nami niesie jego ciężar i wyjawia jego sens. Kiedy Syn Boży wstąpił na krzyż, położył kres samotności cierpienia i rozjaśnił jego mrok. Stajemy zatem w obliczu tajemnicy miłości Boga do nas, która napełnia nas nadzieją i odwagą: nadzieją, ponieważ w Bożym zamyśle miłości również noc boleści otwiera się na światło paschalne; i odwagą, by stawić czoło wszelkim przeciwnościom razem z Nim, w zjednoczeniu z Nim.

Czytaj dalej...

Celem badania była ocena aktualnego stanu pediatrycznej domowej opieki paliatywnej w Polsce. Za pomocą ankiety określono roczną liczbę pacjentów i zgonów, rozpoznania, wiek i miejsce zamieszkania chorych.

Czytaj dalej...

Jest już dostępna broszura prezentująca badanie kandydozy i przepuszczalności jelitowej.

Streszczenie: Stosowane dotychczas badania mikrobiologiczne w diagnostyce zakażeń Candida u pacjentów hospicjum domowego dla dzieci w świetle nowej wiedzy na temat nieszczelności jelit uznano za niewystarczające. Dokonano oceny nowych metod diagnostycznych: badania wskaźnika stosunku D-arabinitolu do L-arabinitolu w moczu oraz testu absorpcji cukrów. 

 

Czytaj dalej...