Articles In English na-russkom-yazyke Fundacja WHD na FaceBooku Fundacja WHD na FaceBookuFundacja WHD na YouTubeInstagramissuu.com

22 678 16 11
zdjęcie: Grzegorz Gałązka/Deon, https://www.apchor.pl/temat/2020/01/08/Oredzie-papieza-Franciszka-na-XXVIII-Swiatowy-Dzien-Chorego-11-lutego-2020-r

11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku, w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kardynała Fiorenza Angeliniego.

W orędziu na pierwszy Światowy Dzień Chorego (11 lutego 1993 r.) zatytułowanymi „Miłość do cierpiących miarą poziomu cywilizacji, Ojciec Święty Jan Paweł II pisał, że święto to ma na celu, między innymi, pobudzać do działania wszystkich ludzi dobrej woli. Istotne pytania stawiane przez rzeczywistość cierpienia oraz wezwanie do niesienia ulgi choremu, zarówno fizycznej, jak i duchowej, nie są bowiem skierowane tylko do wierzących, ale do całej ludzkości, naznaczonej ograniczeniami swojej śmiertelnej natury.

Czytaj dalej...

12 grudnia 2029 roku szef resortu zdrowia wydał zarządzenie, w którym ustanowił nową funkcję – Pełnomocnika Ministra Zdrowia ds. Opieki Paliatywnej. Na stanowisko to stanowisko powołany został dr Maciej Niedźwiecki z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Zgodnie z treścią zarządzenia, do zadań Pełnomocnika należy inicjowanie i koordynowanie działań na rzecz rozwoju opieki paliatywnej w Polsce, których celem jest zapewnienie nieuleczalnie chorym pacjentom prawa do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Czytaj dalej...
Opieka paliatywno-hospicyjna w Polsce jest wciąż niewystarczająca. Wynika to m.in. z limitowania świadczeń, zawężonej listy chorób, które do niej kwalifikują i utrudnionego dostępu do niej pacjentów z gmin wiejskich – poinformowali przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli podczas sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Czytaj dalej...

18 stycznia 2020 r. w Ciechanowie odbył się koncert charytatywny na rzecz Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.

Koncert zorganizowany został przez Profesjonalny Ośrodek Rozwoju Talentów, z inicjatywy taty jednego z naszych pacjentów oraz prowadzącej Ośrodek Bogumiły Nasierowskiej.

Czytaj dalej...
Od lewej: Tomasz Dangel, Wojciech Leppert, Artur Januszaniec w Poradni Stomatologicznej Uśmiech Malucha

Profesor Wojciech Leppert - krajowy konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej - odwiedził Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Czytaj dalej...

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Kwartalnika "Hospicjum".

Czytaj dalej...

Czasopismo naukowe Neurological Sciences  opublikowało artykuł „Palliative care in 9 children with neurodegeneration with brain iron accumulation” (Opieka paliatywna u 9 dzieci chorych na encefalopatię z odkładaniem żelaza w mózgu). Autorami artykułu są pracownicy Fundacji WHD: dr hab. n. med. Tomasz Dangel, lek. Artur Januszaniec, piel. Barbara Ważny, oraz konsultant WHD, dr n. med. Tomasz Kmieć, który opiekował się ww. pacjentami od strony neurologicznej.

Czytaj dalej...

Zapraszamy lekarzy hospicjów dla dzieci na kurs doskonalący CMKP „Pediatryczna opieka paliatywna – wymiana doświadczeń”. Kurs odbędzie się w dniach 6-7 marca 2020 roku w Centrum Naukowo-Szkoleniowym im. Tadeusza Dąbrowskiego, ul. Agatowa 1 w Warszawie.

Tematyka kursu ujęta została w czterech osobnych sesjach:

  1. Sedacja paliatywna.
  2. Trudne przypadki w pediatrycznej opiece paliatywnej (kliniczne, etyczne, prawne).
  3. Pacjenci z diagnostyki prenatalnej w hospicjum.
  4. Badania USG w domu pacjenta.

Każda sesja będzie składała się z wykładów wprowadzających, prezentacji przypadków i dyskusji. Liczymy, że taka forma zajęć pozwoli na wymianę doświadczeń i analizę różnych sposobów postępowania.

Czytaj dalej...

W mgliste popołudnie 3 listopada, jak co roku zgromadziliśmy się w Katedrze świętego Floriana i św. Michała Archanioła na warszawskiej Pradze, by wraz z rodzinami naszych podopiecznych modlić się za tych, którzy odeszli. 

Czytaj dalej...