W dniach 15-17 grudnia 2015 r. przedstawiciele Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci uczestniczyli w I Międzynarodowym Forum Domowej Opieki Paliatywnej nad Dziećmi w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie.

Czytaj dalej...

16 grudnia 2015 r. w chorwackiej restauracji Papalina przy współpracy z Ambasadą Republiki Chorwacji w Polsce odbyła się uroczysta kolacja połączona z aukcją na rzecz podopiecznych Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.

Głównymi gośćmi wydarzenia byli Pani Ambasador Chorwacji Andrea Bekić oraz Attache Marijan Barić.
Licytowano przedmioty przyniesione przez uczestników kolacji.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie udzielone naszym podopiecznym.

Czytaj dalej...

Z wizytą u Pierwszej Damy

Na zaproszenie Pierwszej Damy, w Pałacu Prezydenckim gościli Państwo Tomasz Dangel i Joanna Szymkiewicz-Dangel.

Więcej na stronie prezydent.pl

Opieka paliatywna w pediatrii

Centrum Medyczne Kształczenia Podyplomowego zerejestrowało kurs Opieka paliatywna w pediatrii (05-723/0-00-005-2016), którego organizatorem jest Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.


Jest to kurs doskonalący dla lekarzy zainteresowanych tematem i/lub dla lekarzy specjalistów w ramach kształcenia ustawicznego.

Więcej informacji.

Francuskie Centrum Zasobów w zakresie opieki paliatywnej (Centre National de Ressources Soin Palliatif) jest ważnym ośrodkiem zajmującym się promowaniem filozofii opieki paliatywnej wśród personelu medycznego i paramedycznego, wolontariuszy oraz społeczeństwa we Francji i w krajach frankofońskich. Jego celem jest także wdrażanie tej filozofii w życie, a także prowadzenie refleksji interdyscyplinarnych.

Dr hab. n. med. Tomasz Dangel został poproszony o udzielenie wywiadu nt. pediatrycznej domowej opieki paliatywnej w Polsce. Wywiad został przeprowadzony w języku polskim, przetłumaczony na język francuski i opublikowany na stronie internetowej Centrum : http://www.soin-palliatif.org/node/2816

Czytaj dalej...

Niedzielny poranek 26 lipca 2015 r. był bardzo emocjonujący. Tego dnia w podwarszawskich Markach odbył się IX Memoriał Huberta ,,Bercika" Manteuffla.
W rowerowym wyścigu MTB po marckich lasach wystartowała również reprezentacja Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. 

Czytaj dalej...

Dr Tomasz Dangel w wywiadzie "Standardy - zamach na hospicja?" odpowiada na pytania dotyczące opublikowanego przez nas dokumentu „Standardy postępowania i procedury medyczne z zakresu pediatrycznej domowej opieki paliatywnej w hospicjach domowych dla dzieci".

Standardy – zamach na hospicja?

Wywiad z dr. Tomaszem Danglem, współautorem dokumentu „Standardy postępowania i procedury medyczne z zakresu pediatrycznej domowej opieki paliatywnej w hospicjach domowych dla dzieci".
© Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci

Czytaj dalej...

W sobotę 20 czerwca 2015 r. w TVP 2 o godz. 14:35 będzie można obejrzeć retransmisję koncertu Razem Mimo Wszystko, który odbył się w Krakowie 7.06.2015 r.

 

Czytaj dalej...

Czym jest sedacja?

Sedacja to farmakologiczne ograniczenie reakcji na bodźce i możliwości komunikowania się z otoczeniem lub uśpienie. Terminalna sedacja to wprowadzenie nieuleczalnie chorego i nieznośnie cierpiącego pacjenta w stan farmakologicznego uśpienia, w którym pozostaje on aż do naturalnej śmierci. Intencją lekarza stosującego terminalną sedację nie jest uśmiercenie pacjenta, ale zmniejszenie jego cierpienia.

Z dr. hab. n. med. Tomaszem Danglem, anestezjologiem i specjalistą medycyny paliatywnej, rozmawia Martyna Tomczyk.
Przeczytaj całość

Poniższy dokument został opracowany na zasadzie pro bono przez zespół niezależnych ekspertów (think tank), współpracujących z Fundacją Warszawskie Hospicjum dla Dzieci (OPP), jako ekspertyza dla Ministerstwa Zdrowia.

 

Czytaj dalej...