Opieka paliatywna w pediatrii

Centrum Medyczne Kształczenia Podyplomowego zerejestrowało kurs Opieka paliatywna w pediatrii (05-723/0-00-005-2016), którego organizatorem jest Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.


Jest to kurs doskonalący dla lekarzy zainteresowanych tematem i/lub dla lekarzy specjalistów w ramach kształcenia ustawicznego.

Więcej informacji.

Francuskie Centrum Zasobów w zakresie opieki paliatywnej (Centre National de Ressources Soin Palliatif) jest ważnym ośrodkiem zajmującym się promowaniem filozofii opieki paliatywnej wśród personelu medycznego i paramedycznego, wolontariuszy oraz społeczeństwa we Francji i w krajach frankofońskich. Jego celem jest także wdrażanie tej filozofii w życie, a także prowadzenie refleksji interdyscyplinarnych.

Dr hab. n. med. Tomasz Dangel został poproszony o udzielenie wywiadu nt. pediatrycznej domowej opieki paliatywnej w Polsce. Wywiad został przeprowadzony w języku polskim, przetłumaczony na język francuski i opublikowany na stronie internetowej Centrum : http://www.soin-palliatif.org/node/2816

Czytaj dalej...

Niedzielny poranek 26 lipca 2015 r. był bardzo emocjonujący. Tego dnia w podwarszawskich Markach odbył się IX Memoriał Huberta ,,Bercika" Manteuffla.
W rowerowym wyścigu MTB po marckich lasach wystartowała również reprezentacja Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. 

Czytaj dalej...

Dr Tomasz Dangel w wywiadzie "Standardy - zamach na hospicja?" odpowiada na pytania dotyczące opublikowanego przez nas dokumentu „Standardy postępowania i procedury medyczne z zakresu pediatrycznej domowej opieki paliatywnej w hospicjach domowych dla dzieci".

Standardy – zamach na hospicja?

Wywiad z dr. Tomaszem Danglem, współautorem dokumentu „Standardy postępowania i procedury medyczne z zakresu pediatrycznej domowej opieki paliatywnej w hospicjach domowych dla dzieci".
© Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci

Czytaj dalej...

W sobotę 20 czerwca 2015 r. w TVP 2 o godz. 14:35 będzie można obejrzeć retransmisję koncertu Razem Mimo Wszystko, który odbył się w Krakowie 7.06.2015 r.

 

Czytaj dalej...

Czym jest sedacja?

Sedacja to farmakologiczne ograniczenie reakcji na bodźce i możliwości komunikowania się z otoczeniem lub uśpienie. Terminalna sedacja to wprowadzenie nieuleczalnie chorego i nieznośnie cierpiącego pacjenta w stan farmakologicznego uśpienia, w którym pozostaje on aż do naturalnej śmierci. Intencją lekarza stosującego terminalną sedację nie jest uśmiercenie pacjenta, ale zmniejszenie jego cierpienia.

Z dr. hab. n. med. Tomaszem Danglem, anestezjologiem i specjalistą medycyny paliatywnej, rozmawia Martyna Tomczyk.
Przeczytaj całość

Poniższy dokument został opracowany na zasadzie pro bono przez zespół niezależnych ekspertów (think tank), współpracujących z Fundacją Warszawskie Hospicjum dla Dzieci (OPP), jako ekspertyza dla Ministerstwa Zdrowia.

 

Czytaj dalej...

Wykorzystać każdą chwilę życia

Praca ze śmiertelnie chorymi dziećmi uczy pokory i szacunku do życia. Nie jest łatwa, ale daje dużo satysfakcji.

 ... Staram się maksymalnie wykorzystać czas z rodziną. Chodzimy na spacery, do kina, odwiedzamy znajomych, rozmawiamy...

Przeczytaj

 

W tym roku mija 10-ta rocznica śmierci dr. Cicely Saunders (1918-2005) założycielki Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie. Z tej okazji odbędzie się w tym Hospicjum specjalna uroczystość w dniu 23 czerwca (program w załączniku). Wspominamy ją jako wybitnego lekarza oraz przyjaciela Polski i Polaków.

 

Czytaj dalej...

3 maja 2015 r. 40 lat skończył nasz podopieczny Grzegorz.

Grzesia poznałam 15 lat temu i opiekuję sie nim przez większość mojej pracy w WHD.

Jego stosunek do nieuleczalnej choroby, optymizm życiowy oraz więź z rodziną pozwalają jaśniej spojrzeć
na życie codzienne i obowiązki, dojrzeć sens pracy i pomocy cierpiącemu człowiekowi.

Czytaj dalej...