Hospicjum pomaga

Ikonka dla Hospicjum pomaga

Ania to dwuletnia dziewczynka, cierpiąca na encefalopatię niedotlenieniowo-niedokrwienną i wadę serca.

Z powodu ciężkiego uszkodzenia mózgu, została zdyskwalifikowana z leczenia kardiochirurgicznego i we wrześniu 2013 r., skierowana pod opiekę Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.

Przyjmując dziewczynkę pod opiekę, pracownicy Hospicjum zwrócili uwagę na bardzo złe warunki mieszkaniowe, których rodzina nie była w stanie polepszyć, ze względu na niski status ekonomiczny. W zagrzybionych pomieszczeniach zaadaptowanych z dawnego chlewu, mieszkała siedmioosobowa rodzina. W pokojach nie było podłóg, a dzieci nie miały wydzielonego miejsca do odpoczynku i nauki. Budynek ogrzewano niewielkim piecykiem węglowym. Ania całe swoje życie przebywała w szpitalu, więc istniała obawa, że przyjazd do takiego miejsca może spowodować szybkie pogorszenie jej stanu zdrowia. W tej sytuacji trzeba było stworzyć warunki odpowiednie do pobytu dziecka w domu z rodziną.

Po analizie socjalnej stwierdzono, że remont budynku nie jest możliwy z powodu zbyt dużych kosztów, które w przypadku rozpoczęcia prac, z pewnością przekroczyłyby wartość całej nieruchomości. Została podjęta decyzja o zakupie trzech kontenerów mieszkalnych, w których wydzielono pokoiki dla chorej dziewczynki i jej rodzeństwa. Każde pomieszczenie wyposażono w nowe meble i pościel. Zostały doprowadzone media (woda, prąd), wykopano nowe szambo, zainstalowano kominek do ogrzewania i wyposażono łazienkę. W ten sposób zostały stworzone podstawowe warunki do opieki nad nieuleczalnie chorym dzieckiem, natomiast zdrowe rodzeństwo zyskało miejsce do zabawy i nauki. Podstawowe prace trwały cztery dni. W tym czasie Ania przebywała w szpitalu, natomiast mama z pozostałymi dziećmi odpoczywała w ośrodku nad Zalewem Zegrzyńskim.

Serdecznie dziękujemy darczyńcom, którzy wspierają finansowo Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Dzięki Wam mogliśmy pomóc Ani oraz jej rodzinie.

Dorota Licau
pracownik socjalny WHD

Ania pod opieką WHD
jest od września 2013 r.

Informator "Hospicjum", nr 66, grudzień 2013 r.

• Hospicjum pomaga - zdjęcie nr 1
  • Hospicjum pomaga - zdjęcie nr 2